Kısa Kısa Bilgiler

Hakkımızda

1924 yılında mübadele ile girit’ten ayvalık’a göç eden Mehmet Mas tarafindan kurulmuştur.
1963 yılında Mehmet Mas’ın vefatı ile yeğenleri Mehmet Ali Tarçın ve Ahmet Tarçın tarafindan işletilmeye devam etmiştir. Mehmet Ali’nin yeri, giritli’nin yeri olarakta bilinen imren pastanesi halen talatpaşa caddesinde hizmet vermekte, lor tatlısı, sakızlı kurabiye, ve sakızlı dondurma çeşitleri ile tanınmaktadir.
işletmenin ayrica ayvalık-altınova’da da şubesi bulunmaktadır.

Ayvalık

İlkçağda Misya, Hititler, Frigler, Lidya, ortaçağda Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. Yüzyıl’dan itibaren de Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 19. ve 20. yüzyılın başlarında en parlak dönemini geçiren kentte yaşayan Rum ahalinin, 1821 yılında Yunan ayaklanmasına katılması sonucu ilçenin büyük bir kısmı boşaltılmış, daha sonra dönmelerine izin verilmekle beraber kent eski canlılığına kavuşamamıştır.

 OSMANLI İMPARATORLUĞU DÖNEMİ

Kent dokusu Osmanlı döneminde formunu kazanmıştır. Bugünkü Ayvalık’ın kurulması 1430-1440 yıllarına rastlar. Ayvalık o zamanlar limana hakim bir tepe üzerine kurulu idi. Doğu Roma İmparatorluğu’nu sıkıştıran Osmanlı İmparatorluğu, Alibey Adası’nda bir deniz üssü kurmuştur. Daha sonraları şehre Rumlar yerleşmeye başlamış ve kısa sürede Türk nüfusu aşmışlardır. Osmanlı kaynaklarında Ayvalık adına ilk kez 1772 yılında yayınlanan bir fermanla rastlanır. Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin Anadolu’da incelemeler yapmak için gönderdiği Vital Guinet tarafından yayınlanan 1891 tarihli istatistiğe göre 21,666 olan kent nüfusunun 21,486’sı Rum, 180’i Türk’tür.

 KURTULUŞ SAVAŞI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÖNEMİ

İlçe 1. Dünya Savaşı sonrası İzmir’in işgali ile birlikte 29 Mayıs 1919’da Yunan egemenliğine girmiştir. İşgal sonrası Anadolu’da ilk kurşun 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılmıştır. Bu işgal 15 Eylül 1922’ye kadar sürmüştür. 24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Antlaşması’nda belirtilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi gereğince, Girit, Midilli ve Makedonya Türkleri ilçeye yerleştirilmiştir. Burhaniye’ye bağlı varlık gösteren Ayvalık, 19 Mayıs 1928 tarihinde ilçe olmuştur.

Tanıtım Videomuz