Sakızın tatlılarla buluştuğu diyar

Yunanistan’a ait Sakız adasından ithal edilen sakızlar, Ayvalık’lı ustaların maharetli ellerinde neredeyse tüm tatlı ve kurabiyelere konularak mis gibi kolularıyla tadanları adeta büyülüyor

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Doğal, kültürel ve tarihi dokusu ile turizm alanında son zamanlarda rekabet seçeneklerini ortaya koymayı başaran Ayvalık’ta mutfak kültürünün en önemli bölümü de tatlı ve kurabiyeleridir.
Ayvalık Mutfağı sadece deniz ürünleri, otları ve Ayvalık Tostundan ibaret değil. İlçe turizmine son yıllarda önemli bir gelir kaynağı oluşturmayı başaran ve her geçen gün daha da artan dev bir gıda sektörü kendiliğinden gelişmiş durumda.

VAZGEÇİLMEZ TATLAR
Turizm sezonunda Ayvalık’a gelen ziyaretçilerin yemeden dönemediği ve yaşadıkları kentlere dönerken kilolarca alıp, sevdiklerine götürdüğü sakızlı kurabiye ile lor tatlısının damaklarda bıraktığı inanılmaz tat ise ilçe mutfağının kolay kolay vazgeçilmez lezzetlerinden.
Ayvalık’ta giderek marka haline dönüşmeye başlayan tatlı ürünlerde damla sakızı kullanılıyor. Yüzyıllardan bu yana bir gelenek sakızın yiyeceklerde kullanılması. Meşhur Ada Lokması, Sakızlı Kurabiye, Lor Tatlısı ve Sakızlı Dondurma bunlardan sadece birkaçı…
Yaz güneşinin bunaltıcı sıcağında yürekleri serinleten dondurma, Ayvalık’ta damla sakızıyla bir kez daha farklı bir diyarda hayat buluyor.

ZEYTİNLİ DONDURMA
Ayvalık’ta Sakızlı Kurabiye ile Lor Tatlısının değişmez lezzetinin duayenlerinden olan ve üç kuşaktır babadan-oğula geçen İmren Pastanesi sahibi Ahmet Tarçın’ın imalathanesini bir laboratuar gibi kullanarak, imalathanecisi Miray Anaz ile birlikte ilçeye yepyeni lezzet kazandırma arayışlarının sonuçlarından biri de, Zeytinli Dondurmadır.
Yeşil zeytin turşusunun yalnızca Miray Ustada bulunan sırrı ile geçen yıl ilk kez vatandaşlarla buluşan Zeytinli Dondurmanın başarısı artık Ayvalık dışına taşmış ve ülke sınırlarını da aşmış durumda.
İmren Pastanesinin ürünü olan bir yıllık geçmişiyle inanılmaz bir satış grafiği yakalayan zeytinli dondurma dışında bu yıl yeni bir tad olan İncirli dondurma Ayvalıklılarla, yerli ve yabancı turistlerle yine Ahmet Tarçın ve Miray Anaz ustaların farkıyla buluşmuş.
Ayvalık’ta kül ile yumuşatılmış su ile yapılan kurabiyelerin, lorlu sakızlı tatlıların ve sakızlı dondurmanın lezzetine doyabilmek mümkün değil.
Zeytinyağlı baklava ise bambaşka
Gaziantep yöresine ait tereyağlı baklava, Ayvalık’ta tatlı imalatçılarının hünerli elleriyle zeytinyağlı hale dönüştürülünce ortaya çıkan enfes tadı kelimelerle anlatabilmenin mümkün olamayacağını rahatlıkla söyleyebilmek mümkün.
Sakız ve zeytinyağının sağlık yayan özellikleriyle hamurların karıldığı unlu mamullerin her lokmasının Ayvalık’ın güzelliği ve ustasının hünerli elleriyle yoğrulması belki de ilçe mutfağının her geçen gün daha da genişlediği, çeşitliliğinin artması kültür ve turizmin başkenti olma yolunda dev adımlar atan Ayvalık için pozitif gelişmelerin başında gelmektedir.
Sadece mutfağı ile özellikle turizm sezonunda tonlarca Lor Tatlısı, Ada Lokması, Sakızlı Kurabiyenin yanı sıra, zeytinli ve incirli dondurmanın satışının, özellikle yeşil pasaporta vize alınmadığı bu günlerde Midilli-Ayvalık arasında günü birlik turların artmasıyla Ayvalık’a ve dolayısıyla Türkiye’ye milyonlarca avroluk döviz kazandıracağına neredeyse kesin gözüyle bakıldığı da bir gerçek.

ZEYTİNYAĞI İLE YARIŞIR
Başarı grafiğini her geçen gün daha da yükseltmenin azminde olan Ayvalık’ın en eski tatlıcılarından, İmren Pastanesi sahibi Ahmet Tarçın’a göre, sakızlı kurabiye ve lor tatlısının getirisinin yakın gelecekte ilçenin en büyük ekonomik sektörlerinden zeytinyağı ile yarışabilecek düzeyde olabilmesi sürpriz olmayacak.

Kaynak: yeniasir.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.